Cullinan

Cullinan Cullinan to diament podzielony. Cullinan to jeden z najbardziej znanych diamentów na świecie. Został znaleziony pod koniec stycznia sto cztery lata temu w Republice Południowej Afryki. Szacuje się, iż jego pierwotna waga przekraczała znacznie trzy tysiące karatów, a zatem to zdecydowanie diament należący do tych największych. Oprócz tego charakteryzuje go bardzo wysoki stopień czystości. Dwa lata po znalezieniu tego kamienia został on ofiarowany brytyjskiemu królowi Edwardowi VII – był to prezent z okazji sześćdziesiątej szóstej rocznicy urodzin monarchy. Król podjął decyzję o podzieleniu diamentu. Stało się to w tysiąc dziewięćset ósmym roku. powstało w ten sposób dziewięć bardzo dużych kamieni oraz niemalże sto mniejszych. Spośród tych wyżej wspomnianych dziewięciu części największe są Cullinan I oraz Cullinan II. Cullinan I nazywany jest Wielka Gwiazdą Afryki i stanowi główną ozdobę berła brytyjskiego. Z kolei Cullinan II to inaczej Mniejsza Gwiazda Afryki – podziwiać go można obecnie w państwowej koronie brytyjskiej. Diamenty są bardzo cenne, a co za tym idzie bardzo często są one celami napastników i złodziei.

Kamea

Kamea Kamea jest w jubilerstwie jedną z odmian gemmy. Jest to zatem kamień szlachetny bądź też półszlachetny przyozdobiony rzeźbiarską kompozycją – najczęściej jest to zwykle jakiś portret. Tradycja robienia kamei była znana już w czasach starożytnych – zakochali się w tych ozdobach zwłaszcza Grecy, chociaż i Egipcjanie także mieli się czym pochwalić. Chociażby do osławionej władczyni Egiptu, a mianowicie Kleopatry należała kamea o nazwie czara Farnese uznawana za najpiękniejszy tego rodzaju wyrób jubilerski na świcie – dzisiaj można podziwiać ją w Muzeum Narodowym w Neapolu. Istniała tradycja uwieczniania na tychże drobiazgach wizerunków monarchów. Dzisiaj już kamee nie są tak popularne jak kiedyś, aczkolwiek cieszą się ogromnym zainteresowaniem kolekcjonerów. Do ich wyrobu najchętniej używano kamieni o dwóch różnych kolorach – dawało to bowiem najlepsze efekty. Jednak o takiego rodzaju kamienie jest dość trudno, więc artyści łączyli za sobą rozmaite rodzaje kamieni, by uzyskać pożądany efekt.

Nieocenione diamenty

Nieocenione diamenty Są na świecie ludzie, dla których diamenty to całe życie. Poświęcają swój czas wolny, a często i własną pracę właśnie dla tych niewielkich, przecudnie odbijających światło kamieni. Magia ta i ta wspaniałość wynika z ich piękna a także łagodności, diamenty bowiem nie są tak ostre jak na przykład inne kamienie typu agaty cz rubiny, nie są też tak wyraziste jak topazy i szafiry. Są po prostu przede wszystkim subtelne. Niebiańsko cudowne, wieczne i praktycznie niezniszczalne diamenty oszołomią każdego, kto będzie miał okazję posiadać je, nawet najzwyklejszego laika, który do tej pory nie zauważał w nich nic nad wyraz specjalnego. Diamenty po prostu olśniewają, a nawet szokują. Biżuteria z diamentami jest o wiele wspanialsza niż czyste złoto: diamentowy pierścionek potrafi rzucić nam do kolan każdą kobietę, a diamentowe kolczyki będą idealnym prezentem z okazji urodzin czy rocznicy a także bez wyraźnej okazji. Wyjątkowość tych kamieni tkwi nie tylko w ich wyglądzie ale także i w sławie, jaką diamenty sobie wypracowały na przestrzeni wieków i dziejów. Sława ta jest zresztą w pełni zasłużona. To diamenty są najbardziej pożądanymi kamieniami na świecie, ponieważ oprócz swojego piękna są także niezwykle dochodowa lokatą kapitału. Można je łatwo przechowywać i transportować. Diamenty można na przeróżny sposób obrabiać, dlatego też tak świetnie nadają się do prac jubilerskich. Biżuteria z diamentami jest najbardziej doceniana na świecie a niektóre jej egzemplarze wyceniane są na miliony dolarów.

Komplet do naszyjnika

Komplet do naszyjnika Naszyjnik jest to ozdobna naszej szyji. Naszyjniki również tak jak kolczyki zaliczamy do biżuterii. Naszyjnik składa się nawet z podlonych części jak kolczyki, ponieważ on również ma zapięcie, które zabezpiecza przed obsunięciem się naszyjnika. Naszyjniki można dostać tylko i wyłączenie u jubilera, jest to dość drogi rodzaj biżuterii, ponieważ najczęściej wysadzany jest drogimi kamieniami. Naszyjniki najczęściej wykonywane są w kompletach oznacza to ze wyrabiane są inne rozdaje biżuterii, które będą do niego pasowały. Aby wszystko idealnie współgrało ze sobą naszyjniki maja pewien wzór, który wykonuje się także na bransoletach czy kolczykach, na tych drugich jednak częściej. Kolczyki są częściej kupowane, dlatego też to je się dopasowuje do naszyjnika, dzięki czemu wszystko harmonijnie ze sobą współgra. Naszyjniki często zawierają drogi kamień oczywiście kolczyki to zbyt mała powierzchni, aby takiej samej wielkości kamień zastosować, dlatego tez zamiast tego używa się drobinek kruszcu. Kompozycja jest to pewien układ. Kompozycje mogą być rożne, ale w każdej chodzi o to, aby wymyśle oraz opracować taki sposób, aby coś wyglądało idealnie. Kompozycje występują w naszym otoczeniu praktycznie wszędzie, ponieważ są dziełem ludzkim. Człowiek wykonując jakaś czynność stara się, aby była piękna i doskonała. Kompozycja to inaczej układ jakiś elementów. Z cala pewnością mamy do czynienia z kompozycją w pracy jubilera czy złotnika, ponieważ osoby te decydują o wyglądzie przedmiotów. Kompozycją artystyczną będziemy tutaj nazywać każdą formę zagięcia kruszcu oraz jego zdobienia. Jak widać doi wykonania kompozycji są niezbędne pewne przedmioty, czyli narzędzia, które umożliwią nam tego typu działanie? W przypadku kruszców jest to wysoka temperatura, która pozwala topić i elastycznie modelować złoto czy tez inny produkt. Cechą charakterystyczną każdej kompozycji artystycznej jest jej ład oraz harmonia, wszystko w niej ma swoje miejsce i jest idealnie dopasowane do całości